VESELĪBAI

Gatavojam ziemas zālīšu kamanas jau vasarā. Ārstniecības augi un to ieziemošana ziemas zaļajiem smūtijiem.

Zaļumi ir vissvarīgākais pārtikas produkts! 
Vienīgā produktu grupa, kas palīdz sagremot citus produktus un ir lielisks olbaltumvielu, šķiedrvielu un citu svarīgu uzturvielu avots. Tikai nepieciešams atrast veidu, kā tos viegli un ar prieku uzņemt. Taču galvenais ir dažādot!

Ieziemošana
Es gatavoju zālīšu kamanas jau rudenī, lai ziemā un agrā pavasarī man būtu sava vitamīnu deva. Salasu tos augus, kuri man vislabāk iet pie sirds un blenderēju kopā ar ogām. Saleju trauciņos un lieku saldētavā. Zemenes lieliski draudzējas ar spinātiem un, tāpat kā avenes, arī ar gārsu, pieneņu lapām, nātrēm, skābenēm, raudeni, kliņģerīti, samteni un citām zālītēm, kuras tajā brīdī ir pieejamas.

Zālītes un neZālītes
Gatavojot smūtiju, es parasti ņemu pa druskai no katras zālītes un kombinēju kopā ar augļiem, ogām un citām piedevām. Man ir svarīgi, lai tas, ko es ēstu, būtu ne tikai veselīgs, bet arī baudāms. Te daži no tiem:

Pieneni lieto organisma attīrīšanai, ēstgribas un vielmaiņas uzlabošanai, kā arī labākai zarnu darbībai, tā pazemina skābes saturu kuņģī un novērš vēdera aizcietējumus. Pienene ir ļoti laba aknu un žults slimību gadījumā. Tas ir lielisks asinsattīrītājs, ja ir ādas izsitumi un iekaisumi.

Nātres var droši lietot, tiklīdz parādījušās pirmās lapiņas. Izvēlas jaunos dzinumus vai lapas. Jaunās nātrītes ir maigas, tās nav jāmērcē vai kā citādi īpaši jāapstrādā. Šī ir burvīga Dieva aptieciņas zālīte, kas noņem nogurumu, dod spēku, satur daudz C vitamīna, kalcija, dzelzs un kālija. Nātres ārstē iekaisumus, attīra asinis un veicina asinsradi, līdz ar to lieliski noder pie dažādām ādas vainām. Īpaši nātri iesaka tiem, kas ziemā daudz slimojuši un pavasarī jūtas savārguši.

Gārsa ir lielisks aizvietotājs spinātiem. Satur daudz C vitamīna. Gārsas uzturvērtība vispiesātinātākā ir pavasarī un rudenī. Tas ir vitamīniem bagāts augs, kas uzlabo locītavu un muskuļu veselību, veicina organisma attīrīšanos. Jaunās, tikko atvērušās lapiņas, iesaku ikkatram.

Raudene saukta arī par oregano vai savvaļas majorānu. Tāpat kā piparmētra, raudene ir lieliska piedeva garšas buķetes dažādošanai. Garša ir maiga, un aromāts arī patīkams. Izmantoju gan jaunos lakstus, gan ziedus, lapas. Ļoti labi noderēs kā nomierinošs līdzeklis zarnu trakta darbības uzlabošanai, pie vēdersāpēm un gastrīta.

Kliņģerītes ziediem ir lieliskas pretiekaisuma īpašības, samtenes ziedi, savukārt, stiprina imunitāti, ārstē aknas un nieres, kā arī palīdz būt „šeit un tagad”, tāpēc ir noderīgi arī tās ne tikai audzēt piemājas dobē, bet arī pievienot zālīšu smūtijam.

Sāc ar mazumiņu
Biežākie pārpratumi vai neizdošanās, eksperimentējot ar nezālēm un savvaļas augiem, rodas, kad pārāk lielas centības dēļ, šie zaļumi pirmajai reizei ir izmantoti par daudz. Tad garša parasti ir rūgta un pirmais iespaids neveiksmīgs. Otra lieta ir tā, ka organisms tam uzreiz var nebūt gatavs, un labākajā gadījumā vari tikt pie “ātrām kājām”.
Nezāles, savvaļas un ārstniecības augi ir ļoti stipri, un tāpēc, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, tie ir jāiekļauj ēdienkartē pamazām. Pirmajās reizēs pilnīgi pietiks ar vienu sauju šo zaļumu, ko var sajaukt kopā ar jau ierastām sastāvdaļām. Pagatavošanai ūdens vietā vari izvēlēties arī paša gatavotu riekstu pienu, kefīru, paniņas vai dzeramo jogurtu.
Ir ļoti daudz augu, kurus var pievienot smūtijiem, kopumā Latvijā ir ap 300 ēdamu augu sugu. Katram jāmeklē sava garša, jāpieiet šim procesam radoši un ar prieku, tad arī radīsies pašam savas receptes un izpratne, kuras zālītes ir visgardākās!

Iedvesmai
Piedāvāju savus iecienītos zālīšu salikumus ieskatam.  Sastāvdaļas katrā gatavošanas piegājienā var mainīt un variēt, atstājot vietu improvizācijai. Galvenais, pieej šai lietai radoši un izmanto pieejamās sastāvdaļas.

Zaļumi: nātre, gārsa, burkānu laksti, biešu laksti, spināti, kliņģerīte, pelašķa lapas un ziedi, rudzupuķe, raudene, pieneņu lapas,

Ogas pievienoju pa saujai, lai zaļumus var sablenderēt: avenes, zemenes, dzērvenes, jāņogas, upenes.

Zaļo smūtiju pagatavošana ir kā interesants un aizraujošs piedzīvojums, kas katram atšķirīgs! Galvenais ir, lai šis process rada prieku un pašam labi garšo.
Vairāk par zaļajiem smūtijiem, to uzturvērtību un pagatavošanu lasi www.ramtairiti.lv

______
Rakstā izmantoti fragmenti no žurnāla „Taka” vasaras 2019/ II numura sarunas ar Anitu Kreicbergu „Zaļie smūtiji. Dabas bagātība”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *